Jak pečovat o korálkové šperky

Šperky z korálků mají své specifické vlastnosti a požadavky na péči a skladování. Pokud chcete, aby vám váš nový kousek vydržel co nejdéle krásný, dodržujte následující pokyny.

Působení kosmetických přípravků především parfémů, deodorantů, ale také laku na vlasy, mycích prostředků a vhlkosti může způsobit poškození  šperku, oxidaci komponentů (pokud nejsou z chirurgické oceli) a ztrátě barevnosti některých druhů korálků, povrchově barvených. Šperk je také nutno chránit před fyzickým poškozením. Aby Váš nový šperk tedy vydržel krásný co nejdéle:

  • Nejdříve nanášejte kosmetiku a až poté nasazujte šperk, vyvarujte se přímému kontaktu šperku s krémy, parfémy, lakem na vlasy a jinými kosmetickými přípravky

  • Korálkové šperky nejsou vhodné pro dlouhodobé, nepřetržité nošení. Nedají se nosit neustále, tak jako třeba zlatý řetízek. Vždy si jej nasaďte jen na dobu, kdy se chcete "zdobit" a před spaním je poctivě sundejte a vhodně uložte.

  • Nenoste šperk do vody, sundejte si jej před mytím,koupáním, návštěvou bazénu, lázní či sauny.

  • Šperky raději odložte i při fyzické aktivitě (sport, masáž, fyzicky náročná práce, práce s vodou a chemikáliemi), při nemoci či zvýšeném pocení

  • Šperk chraňte před extrémními nárazy, tahem a tlakem.

  • Dejte pozor na případné zachycení šperku popruhy vašeho batohu či kabelky či zachycení komponentů o textilní vlákna.

  • Šperk skladujte v temném a suchém místě bez přístupu prachu, ideální je šperky individuálně zabalit do ZIP sáčků nebo textilních sáčků.

  • Šperk není hračka, chraňte jej před malými dětmi a domácími mazlíčky. Mohli by nejen poškodit šperk, ale ublížit i sami sobě.

Šité šperky a šperky na lanku jsou také náchylné na mechanické poškození. U šitých šperků zejména dejte pozor na přetržení nitě. Pokud se Vám se šperkem něco takového stane, zabalte jej do sáčku a kontaktujte mně, obvykle není problém takový šperk opravit.
Šperky na lanku jsou zase náchylné na "polámání". Pokud lanko ohnete čí spíše "zlomíte", ohyb na něm bude trvale viditelný a nikdy jej nepůjde zcela narovnat. Proto si dejte pozor zejména na skladování - šperky na lanku skladujte zavěšené či volně položené v sáčku.

Za inspiraci k tomuto článku děkuji Gianelle .

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---slider---

slider slider slider slider

Náhrdelníky a náušnice

Prsteny a drátované šperky

Náhrdelníky a náušnice

Spony a čelenky do vlasů

Novinky